• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Metal sektöründe tezgah riskleri

Büşra Altıner

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
stajyer
Merhaba ,ben şu an 4. sınıf isg bölümü öğrencisiyim ve dönem stajımı metal sektöründe bağlantı elemanları üreten bi fabrikada yapmaktayım. İki projemiz var. Ve bu konularda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.
İlk konumuz maliyeti az olacak şekilde tezgahlardan kaynaklanan yağ kaçağı riskini nasıl önleyebiliriz ?
Diğer konumuz ise taşlama tezgahlarındaki yangın sorunu .. bunun için sensör düşündüm ancak bu sektörde yeni olduğum için ne gibi uygulamalar yapılıyor pek fazla bilgim yok.
Bu konularda fikir ve önerilerinize açığım şimdiden çok teşekkür ederim..

Merhaba,
Belirtmiş olduğun konuları detaylandırabilir sen yardımcı olmaya çalışabiliriz, yoksa yazacaklarımız havada kalabilir.

Taşlama tezgahında yangın oluşturabilecek ne var?
taşlama yapılan parçalarda yanıcı kimyasal mı var,
ortamda yanıcı kimyasal veya kolay tutuşabilecek malzeme mi var,
personelin üzerine gelen kıvılcımlar tutuşmaya mı neden oluyor,
tezgah ve taşın büyük olmasından dolayı kıvılcımlar uzak mesafelere mi gidiyor,
tezgah doğru konumlandırılmış mı? gibi

yüksel61merhaba, öncelikle teşekkür ederim.
Aslında genel anlamda en sık yangına sebep olan şey besleme mekanizmasının birden çok parçayı aynı anda beslemesi ama birçok şey de buna sebep olabiliyor . Malzeme olarak çelik veya titanyum kullanılıyor. Tezgahlarda gres yağı hidrolik yağı gibi kimyasallar kullanılıyor.