• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Güvenlik ağları

Kamil Can

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Anadolu Efes
Yönetmelikte güvenlik ağlarının kurulumu hakkında, yetkin ve tecrübeli kişi tarafından kurulacağı ile ilgili bir madde mevcut. Burada aradığımız yetkinlik nedir? ( Özel bir belgesi mevcut mu veya herhangi bir bölüm mezuniyeti kapsamı var mı?)

@Kamil Can Merhabalar,

Hangi yönetmelikte bahsediliyor yetkin kişi tarafından kurulmalı diye? Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmliğinin aşağıdaki maddesinden ben böyle bir sonuca varamadım açıkçası.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

3– Kullanılan güvenlik ağları; malzeme özellikleri, yapılan statik ve dinamik dayanım deneyleri ile bağlantı ve kurulum şartları bakımından TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standartlarına ve ilgili diğer ulusal standartlara, konu ile ilgili ulusal standart bulunmaması halinde ilgili uluslararası standartlara uygun olması sağlanır ve yapılan işe uygun tipte güvenlik ağı seçilir. Yapı alanında kullanılan güvenlik ağının kullanma kılavuzu işyerinde bulundurulur. Güvenlik ağları standartlara ve kullanım kılavuzuna uygun şekilde kurulur.

Fatih ÖzcanMerhabalar @Fatih Özcan
Aynı rehberde bulunan 4. PLANLAMA VE SORUMLULUKLAR bölümünde geçen
Planlama yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:
"Ağın kurulumunu yapan çalışanların yetkinliği ve tecrübesi"
cümlesinden kaynaklı olarak bir yetkinlik aranması gerektiğini düşünmekteyim.
Ancak yönetmeliklerimiz dahil herhangi bir kaynakta güvenlik ağı kurulumu ile ilgili bir yetkinlik verisine rastlayamadım.